• img

  ‘Leyla Güven açlık greviyle toplumsal barış iddiasını ortaya koydu’

  Ülkeyi yönetenleri çözüme zorlamanın ilk adımı olarak İmralı Cezaevi’ndeki tecrit koşullarının kaldırılmasını işaret eden TJA aktivisti Ayla Akat, “Leyla Güven açlık greviyle toplumsal barışın iddiasını güçlendirmek anlayışını ortaya koymuştur” dedi.

 • img

  Bir cinsel istismar sanığına daha 'iyi hal' indirimi

  Nusaybin'de K.Y. adlı çocuğu cinsel istismara maruz bırakan Ferhat K.'ye 2 ayrı suçlamadan 14 yıl ceza verildi. Mahkeme, "iyi hal" indirimine giderek, cezayı 11 yıl 8 aya düşürdü. K.Y.'nin dava sürecinde ifade değiştirmesi için, "baskı altında olduğu" değerlendirmesinde bulunan mahkeme, ilk ifadesini esas aldı.

 • img

  Değer Deniz'i öldüren sanığa tekrar 45 yıl hapis cezası

  Müzisyen Değer Deniz'in cinsel saldırıya maruz bırakıldıktan sonra öldürülmesiyle ilgili 45 yıl hapis cezasına çarptırılan C.M'ye, Yargıtay'ın kararı bozmasının ardından yeniden yapılan yargılamada aynı ceza verildi.

 • img

  UNİTE kampanyasının bu yılki teması 'HearMeToo'

  BM'ye bağlı UNWOMEN, 25 Kasım'da başlayacak ve 10 Aralık'ta son bulacak kadına yönelik şiddete karşı yapılacak "UNİTE" kampanyasının bu yılki temasının #HearMeToo, renginin ise turuncu olacağını açıkladı.

 • img

  TJA’dan Leyla Güven’e destek: Tecrit insanlık suçudur

  PKK Lideri Abdullah Öcalan üzerindeki tecridi protesto etmek amacıyla süresiz dönüşümsüz açlık grevinde olan tutuklu DTK Eşbaşkanı Leyla Güven’e destek veren TJA, tecridin insanlığa karşı işlenen bir suç olduğunu belirtti.

 • img

  Feminist avukat Arın'a hukuk ödülü

  Mor Çatı kurucularından feminist avukat Canan Arın, Bruno Leoni Enstitüsü Hukuk Ödülü'ne layık görüldü.

 • img

  'Şiddet siyasi kariyerler üzerinde kalıcı zararlar bırakıyor'

  BM Kadına Yönelik Şiddet Özel Raportörü Dubravka Šimonovic tarafından "Siyasette kadına yönelik şiddet" konulu BM'ye sunulan raporda, "Üzerinde durulmayan siyasette kadına yönelik şiddet konusunda siyasi karar mekanizmalarında görev yapan kadınların maruz kaldığı şiddet, siyasi kariyerleri üzerinde kalıcı zararlar bırakıyor" denildi.

 • img

  Av. Torun: Kadına dönük şiddet yasaları eksik ve yanlış

  Türkiye’de kadınlara yönelik şiddete dair mevcut olan yasaların eksik ya da yanlış olduğunu söyleyen Avukat Tuba Torun, bir toplumsal mesele olan kadına yönelik şiddeti sonlandırmak için yeni düzenlemelere ve uygulamalara ihtiyaç olduğunu vurguladı.

 • img

  Kadınları iş yaşamındaki şiddet biçimlerine karşı bilinçlendiriyor

  Çalıştığı tekstil ve sağlık sektöründe maruz kaldığı şiddet biçimlerine karşı mücadele eden Kırkyama Kadın Dayanışması Üyesi Eylül Baysal, şimdilerde emekçi kadınlarla bir araya gelerek deneyimlerini paylaşıp verilmesi gereken mücadeleye ilişkin tartışmalar yürütüyor.

 • img

  25 Kasım’da açığa alınan Ariç, bu yıl da alanlara çıkmaya hazırlanıyor

  25 Kasım Kadına Yönelik Şiddete Karşı Mücadele ve Dayanışma Günü’nde basın açıklamasına gittiği sırada açığa alındığını öğrenen Maile Ariç, yaşamına kaldığı yerden daha güçlü devam ettiğini söyledi. Bu yıl da alana çıkacak olan Ariç, “25 Kasım’da tüm kadınları sokağa bekliyoruz” çağrısı yaptı.

 • img

  KESK kadın çalıştayı sonuç bildirgesi açıklandı: Krizin bedelini ödemeyeceğiz

  KESK Kadın Meclisi, “Kadın Emeği ve İstihdamı” çalıştayının sonuç bildirgesini açıklandı. Bildirgede, “Biz kadınlar, görünen ve görünmeyen emeğimize sahip çıkacağız; krizin bedelini ödemeyeceğimiz bir mücadeleyi hep birlikte yükselteceğiz” denildi.

 • img

  Hasankeyf’e 25 Kasım yürüyüşü

  25 Kasım Kadına Yönelik Şiddete Karşı Mücadele ve Dayanışma Günü ve yerel seçim çalışmalarını aynı kapsamda ele alacaklarını belirten Batmanlı kadınlar, eylemlerin startını 18 Kasım’da Hasankeyf’e yapacakları yürüyüşle verecek.

 • img

  '25Kasım25Kadın' mottosuyla çalışma yürütecekler

  Sosyalist Kadın Meclisleri (SKM), “25Kasım25Kadın” mottosuyla başlattıkları çalışma kapsamında katledilen ve özsavunmasını alan 25 kadınla ilgili anma ve ziyaret etkinlikleri düzenleyecek.

 • img

  'Alevilik köyden kente göçle birikte kaybedilmeye başlandı'

  1. Mersin Alevi Kadınlar Sempozyumu'nda Aleviliğe dair kavramlar hakkında bilgiler veren konuklar, yaptıkları sunumlarda köyden kente göçle birlikte Aleviliğin kaybedilmeye başlandığı ifade etti.

 • img

  Buldan: Tecridi kadınlarla yıkacağız

  Partisinin Kadın Meclisi toplantısında konuşan HDP Eş Genel Başkanı Pervin Buldan, PKK Lideri Abdullah Öcalan üzerindeki tecridin kaldırılması talebiyle açlık grevine başlayan partili vekilleri Leyla Güven'in eylemini sahiplendiklerini söyledi. Buldan, "Çünkü tecrit, aynı zamanda kadın özgürlüğüne yönelik bir tecrittir. Bizler tecridi kadınlarla yıkacağız” dedi.

ARA